"חסד ואמת נפגשו, צדק ושלום נשקו. אמת מארץ תצמח וצדק משמים נשקף תהילים פה יא-יב

לפני שהוסמכתי כעורך דין, בהיותי סטודנט למשפטים, עבדתי במשך במחלקת פניות ציבור של חברת תקשורת גדולה ומוכרת. בתפקיד זה טיפלתי בכל התביעות שהוגשו נגד החברה בבתי המשפט לתביעות קטנות ברחבי הארץ. במרבית המקרים הבסיס לתביעה היה מוצדק – תקלה או אי הבנה שלא טופלו בצורה נאותה, ובמקרים בודדים הטעות היתה דווקא של הלקוח (כן גם זה קורה ולו היה אותו לקוח מיוצג אני מאמין שעורך דינו היה מעמיד אותו על מקומו כפי שאני לא אהסס לעשות במקרה כזה). במרבית המקרים הצלחתי למצוא את דרך הפשרה, אך לעיתים, גם כשהלקוח צדק בבסיס, היתה מחלוקת לגיטימית על גובה הפיצוי.

בחלוף שנים רבות מאותם דיונים, אני עדיין זוכר את ההתרשמות שלי מחלק מאותם אנשים שבאו לדרוש את הצדק ולקבל את יומם בבית המשפט. עבור רבים מהם היתה זו הפעם הראשונה בה הם "מופיעים" בבית המשפט (ובתיקים הראשונים בהם הופעתי אני – הרגשתי גם אני כאילו זו הפעם הראשונה שלי). גם כשנושא הדיון היה סכומים זניחים, היו מי שהתייצבו עם תעצומות נפש בלתי נדלות להוציא צדק אל האור. אף שהייתי הצד שנגדם – הערכתי וכיבדתי אותם על כך.

מהי תביעה כספית?

תביעה כספית היא האמצעי לתבוע החזר או פיצוי כאשר עד לסכום של 33,400 ש"ח (נכון ליום 1.1.17) ניתן להגיש במקרים מתאימים בבית משפט לתביעות קטנות, כלומר באופן עצמאי וללא עו"ד. ההליך זול, פשוט יחסית ואפילו ניתן להגיש את התביעה באופן מקוון באמצעות אתר בתי המשפט.

תביעות כספיות בסכום גבוה יותר, או תביעות כספיות בתחומים שאינם מתאימים לדיון בבית משפט לתביעות קטנות – מוגשות לפי כללי הסמכות בהתאם לסכום לבית המשפט השלום, או בית המשפט המחוזי. ככלל, בבתי משפט השלום והמחוזי, התובע והנתבע צריכים להיות מיוצגים. הסיבה לכך היא שעורך דין, כשמו כן הוא – עורך את הדין. יודע להביא בפני בית המשפט את הדברים בצורה סדורה, מקצועית, בשפה שבית המשפט מבין, בהתאם לכללים בעניין סדרי הדין והראיות, ותוך הפניית בית המשפט לפסקי דין קודמים שיכולים ללמד על המקרה שנדון עכשיו.

ניהול תביעה כספית נע בין הליך טכני – למשל כשיש ראיות משמעותיות וניתן להגיש את התביעה בסדר דין "מקוצר", או לפעמים כ"תביעה על סכום קצוב" ישירות בדרך של פתיחת תיק בהוצאה לפועל. במקרים שאין ראיות משמעותיות וההליך מתנהל בסדר דין "רגיל" או "מהיר" יש צורך בהגשת תצהירים ודיון דיון שבו נחקרים הצדדים ועדים מטעמם. ניהול תיקים כאלה בצורה נכונה אסטרטגית ומשפטית היא האמנות שהיא עריכת דין. לא ניתן ללמוד אותה אלא בדרך של הסמכה לעריכת דין, עיסוק במקצוע והופעה דרך קבע בבתי משפט.

אשמח לסייע לכם בתחום זה.